Kumarin v parfumih

0
1589
houbigant-fougere-royale
Vir: www.fragrantica.com

Nihče ne ve zagotovo, katera je bila prva sintetična sestavina, uporabljena za izdelavo parfuma. Včasih je kot ena prvih sintetičnih sestavin omenjen benzaldehid, ki ima podoben vonj kot grenak mandelj. Še večkrat pa velja za prvo tako sestavino kumarin. Kumarin ni nekaj popolnoma umetnega, vsebuje ga namreč veliko rastlin, denimo tonka fižol, vanilija, prava lakota, angelika, kitajski cimet in sladka trava. Kumarin vsebuje tudi sadje, med drugim višnje, jagode, črni ribez in marelice. Rastline, ki vsebujejo veliko kumarina, imajo grenak in neprivlačen okus za večino živali.

August Vogel je tisti, ki je prvi izoliral kumarin, in sicer iz tonke fižola in navadne medene detelje, leta 1820. Zamenjal ga je za benzojsko kislino. Še istega leta je francoski farmacevt Nicholas Jean Baptiste Gaston Guibourt odkril napako in poimenoval novo sestavino »kumarin« (po francoskem poimenovanju za tonka fižol, »coumarou«). William Henry Perkin je kumarin prvi ustvaril umetno v laboratoriju leta 1868 ter 10 let pozneje izumil proces industrijske izdelave kumarina.

Parfum Fougere Royale, ki ga je izdal parfumer Paul Parquet (lastnik podjetja Houbigant) leta 1884, velja za prvo dišavo, ki je vsebovala sintetično sestavino. Vseboval je okoli 10 % kumarina. S tem se je začela moderna doba parfumske industrije.

thierry-mugler-angel-sunessence-edt-legere
Vir: www.fragrantica.com

Okoli 90 % sodobnih parfumov vsebuje kumarin. Vsak drugi parfum vsebuje več kot 1 % te sestavine.

Vonj kumarina ponavadi primerjajo z vonjem sveže pokošenega sena. V manjših količinah njegov vonj res spominja na gnilo seno, v večjih količinah pa ima sladkasto, gurmansko, mandljevo vaniljev
o aromo
. Največ ga vsebujejo parfumi v skupini gurmanskih dišav. Najdemo ga med sestavinami tonke fižola, vanilije, marcipana ali tobaka.

Tonka fižol, sadež drevesa kumaru (tropsko drevo Srednje in Južne Amerike), vsebuje 1-3 % kumarina. Tonka fižol »absolute« pa vsebuje kar 90 % kumarina. Tonka fižol se med drugim uporablja za izdelavo slaščic, osvežilce zraka in celo kot repelent proti insektom. V nekaterih državah je kumarin prepovedan v prehranski industriji, čeprav ga cimet denimo vsebuje 1 %.

Kumarin je sicer široko uporabljen kot aroma za cigare, cigarete, zato se njegov vonj pogosto povezuje z vonjem tobaka. Tobak sam po sebi sicer ne vsebuje veliko kumarina, vendar pogosto nastopata skupaj kot sestavini parfumov.

 

PUSTITE KOMENTAR

Napišite komentar
Vnesite vaše ime tukaj